Menu

Zehirli Guatr Nedir?

Zehirli guatr, tirotoksikoz gelişiminin eşlik ettiği hipertrofi ve hipertiroidizmden kaynaklanan bir hastalıktır. Klinik olarak artan uyarılabilirlik, sinirlilik, kilo kaybı, çarpıntı, terleme ve nefes darlığı ile kendini gösterir. Karakteristik semptom göz çıkıklığıdır. Kardiyovasküler ve sinir sistemlerinde değişikliklere, kardiyak veya adrenal yetmezliğin gelişmesine yol açar.

Zehirli guatr, otoimmün bir doğaya sahiptir ve tiroid bezi üzerinde kalıcı bir uyarıcı etkiye sahip olan TSH reseptörlerine yönelik antikorların üretildiği, bağışıklık sistemindeki bir kusurun sonucu olarak gelişir. Bu, tiroid dokusunun tekdüze bir büyümesine, hiper fonksiyona ve bezin ürettiği tiroid hormonları seviyesinde bir artışa yol açar. Artan tiroid büyüklüğüne guatr denir.

Aşırı tiroid hormonları, temel metabolizmanın reaksiyonunu artırır, çeşitli organlardaki hücrelerin ve dokuların normal yaşamsal aktivitesi için gerekli olan vücuttaki enerji rezervlerini tüketir. Kardiyovasküler ve santral sinir sistemleri en çok tirotoksikozise duyarlıdır.

Zehirli guatr esas olarak 20 ila 50 yaş arası kadınlarda gelişir. Yaşlılarda ve çocuklukta nadirdir. Endokrinoloji, diffüz zehirli guatrın altında yatan otoimmün reaksiyonları tetikleyen sebepler ve mekanizmalarla ilgili soruları doğru bir şekilde yanıtlayamaz. Hastalık sıklıkla dışsal ve iç çevreye ait birçok faktörün etkisi altında gerçekleşen ve kalıtsal yatkınlığı olan hastalarda tespit edilir.

Zehirli guatrın ortaya çıkışı bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklar, zihinsel travma, organik beyin hasarı (kranyoserebral travma, ensefalit), otoimmün ve endokrin bozukluklar (pankreas, hipofiz bezi, adrenal bezler, gonadlar) ve diğerleri tarafından tetiklenebilir. Hasta sigara kullanıyorsa riskler iki kat daha artabilir.

Hastalığın diğer bir türü olan diffüz guatr hakkında detaylı bilgiye ilgili makaleden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir